egory.pl
Karpacz - www.egory.pl Karpacz - www.egory.pl Szklarska Poręba - www.egory.pl Szklarska Poręba - www.egory.pl www.egory.pl Krynica - www.egory.pl Krynica - www.egory.pl Szczawnica - www.egory.pl Szczawnica - www.egory.pl Rabka - www.egory.pl Rabka - www.egory.pl Szczyrk - www.egory.pl Szczyrk - www.egory.pl Ustroń - www.egory.pl Ustroń - www.egory.pl Wisła - www.egory.pl Wisła - www.egory.pl Zakopane- www.egory.pl Zakopane - www.egory.pl

Dziś jest


Artykuły, ciekawostki, opowiadania

Woda zdrowia doda – ustrońskie źródełka

Status uzdrowiska to dzisiaj cel starań wielu miasteczek w Polsce – wiąże się ze sporym prestiżem oraz dotacjami rządowymi. Ustroń ma szczęście cieszyć się takim tytułem od czasów przedwojennych – już w XIX wieku w tych okolicach odkryto źródła wód o leczniczych właściwościach.

Szlak Źródlany
 
Spędzając urlop w Ustroniu warto więc odwiedzić źródła, które – nomen omen – stały się źródłem jego turystycznego sukcesu. Istnieje kilka mniejszych, najczęściej nienazwanych kryniczek, najważniejsze jednak okazują się dwa źródełka położone na czerwonym szlaku spacerowym, nazywanym też z racji ich obecności Szlakiem Źródlanym. Zaczyna się on tuż przy Urzędzie Miasta.
 
Źródło Żelaziste
 
Pierwsze na szlaku powinno pojawić się Źródło Żelaziste, uregulowane już w 1884 r. Niełatwo je jednak znaleźć bez uważnego śledzenia oznaczeń szlaku. Przed skrętem w ulicę Sanatoryjną trakt zmierza w dół i prowadzi dalej wąziutką ścieżką nad mostem. Aby trafić do źródełka, należy kierować się ścieżką przez las wzdłuż potoku Gościeradowiec. Zmęczonych wędrowców z pewnością ucieszą odpoczynkowe ławki przy źródle.

Źródło Karola
 
Chcąc dotrzeć do nieco młodszego, bo pochodzącego z 1916 r., Źródła Karola, musimy przygotować się na dłuższą wycieczkę – położone jest ono dosyć daleko od centrum Ustronia. Nie jest to jednak droga skomplikowana, prowadzi ciągle Szlakiem Źródlanym. Lecznicze właściwości tutejsze wody miejscowa ludność dostrzegła już w XIX wieku, lecz była to krynica dzika i nieobudowana. Podczas I wojny światowej dzieła jej regulacji podjął się Karol Hoheisel, kasjer miejscowej kuźni, a dla uczczenia swoich wysiłków sam nazwał je swoim imieniem.
 

« powrót

Chcesz uzyskać zniżki na noclegi, do pubów, do restauracji, na imprezy?
Dowiedz się więcej - zapisz się do naszego biuletynu!
Sprawdź pogodę w polskich górach - Sudety? Pieniny? Tatry? Beskidy? Kliknij!

Wiatr: km/h
Chciał(a)byś się dowiedzieć "gdzie-co" jest? Nie możesz gdzieś trafić? Skorzystaj z interaktywnej mapy na naszych stronach.