egory.pl
Karpacz - www.egory.pl Karpacz - www.egory.pl Szklarska Poręba - www.egory.pl Szklarska Poręba - www.egory.pl www.egory.pl Krynica - www.egory.pl Krynica - www.egory.pl Szczawnica - www.egory.pl Szczawnica - www.egory.pl Rabka - www.egory.pl Rabka - www.egory.pl Szczyrk - www.egory.pl Szczyrk - www.egory.pl Ustroń - www.egory.pl Ustroń - www.egory.pl Wisła - www.egory.pl Wisła - www.egory.pl Zakopane- www.egory.pl Zakopane - www.egory.pl

Dziś jest


Wodospad Kamieńczyka - najwyższy wodospad po polskiej stronie Karkonoszy. Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Wodospad spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27 m do wąwozu. Wąwóz ma ok. 100 m długości, jego pionowe skalne ściany dochodzą do 30 m wysokości, przy szerokości od 6 do 15 m. Za środkową kaskadą wodospadu znajduje się wykuta sztucznie jaskinia tzw. "Złota Jama" ze skupiskami pegmatytu i ametystów. Przy wodospadzie znajduje się schronisko "Kamieńczyk".

Wodospad Szklarki - malowniczo położony na terenie enklawy Karkonoskiego Parku Narodowego, w środkowej części Wąwozu Szklarki, wodospad spadający kaskadą o wysokości 13,3 m, zwężającą się u dołu. Na lewym brzegu skalnego progu znajdują się okazałe marmity. Przy wodospadzie małe schronisko "Kochanówka".

Krucze Skały - okazała grupa skalna na prawym brzegu rzeki Kamiennej na wysokości 718 m n.p.m. Tworzą ją dwie duże bryły granitowe z doskonałym punktem widokowym. Na skałkach można uprawiać wspinaczkę, zjechać "tyrolką", skoczyć na tzw. wahadle i przejść nad przepaścią po moście linowym - wszystko pod okiem instruktora.

Krzywe Baszty - położona na lewym brzegu rzeki Kamiennej, granitowa skała o wysokości 18 m. W południowej ścianie znajduje się niewielka jaskinia powstała w wyniku eksploatacji złóż pegmatytów. Skały te są miejscem uprawiania wspinaczki.

Zakręt Śmierci - na drodze pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem Zdrój, na wysokości 775 m n.p.m. znajduje się bardzo ostry zakręt. Wspaniały punkt widokowy na panoramę Karkonoszy oraz Kotlinę Jeleniogórską. Zakręt Śmierci nazwę swoją zawdzięcza tragicznym wypadkom spowodowanym przez nieostrożnych kierowców.

Wysoki Kamień - górujący od zachodu nad Szklarską Porębą szczyt o wysokości 1058 m n.p.m., położony w Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich. Na szczycie malownicze skałki tworzące grzędę o wysokości do 30 m. Ze szczytu rozciąga się jedna z najwspanialszych panoram w Sudetach. Widać stąd Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry i Pogórze Izerskie, Góry i Pogórze Kaczawskie. Na szczycie znajdują się fundamenty rozebranego w 1963 roku schroniska.

Śnieżne Kotły - dwa najlepiej wykształcone kotły polodowcowe w Karkonoszach z dobrze zachowanymi formami glacjalnymi. Są one rozdzielone wąską skalną grzędą. Wciśnięte w północne zbocza głównego grzbietu Karkonoszy między Łabskim Szczytem a Wielkim Szyszakiem. Pionowe ściany skalne dochodzą do ok. 150 m wysokości, górna krawędź Wielkiego Kotła położona jest na wysokości ok. 1490 m npm. W Wielkim Kotle znajdują się dwa Śnieżne Stawki. Kotły stanowią ścisły rezerwat przyrody. Nazwa Kotłów związana jest z łatami śniegu, które utrzymują się w żlebach do późnego lata. Śnieżne Kotły to również najbogatsze zbiorowisko górskiej flory w Sudetach. Nad Śnieżnymi Kotłami położone są skałki Czarcia Ambona obok budynek stacji przekaźnikowej TV. Na krawędziach Kotłów zimą tworzą się kilkumetrowe nawisy śnieżne.

Schronisko "Pod Łabskim Szczytem" - stara śląska buda, teren narciarski, węzeł szlaków turystycznych. Położone jest na wysokości 1168 m n.p.m. na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, posadowione jest na krawędzi Łabskiego Kotła, na skrzyżowaniu wielu turystycznych szlaków. Ze Schroniska można wyprawić się do turystycznego przejścia granicznego na Mokrej Przełęczy.

Chybotek - od XIX wieku jedna z głównych atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby. Kilkumetrowej wysokości grupa skalna złożona z kilku bloków. Najwyżej położony kamień o średnicy ok. 4 m wsparty w 2 miejscach daje się łatwo rozkołysać przez jedną osobę. Ze względu na swój kształt zwany był "Misą cukru".

Szrenica - szczyt górujący nad miastem na który prowadzi krzesełkowa kolej linowa. Na wierzchołku znajduje się schronisko. Na Szrenicy panują warunki śniegowe takie jak w Alpach na wysokości 2000 m npm. Ten naturalny walor sprawił, że na obszarze góry powstaje nowoczesny ośrodek narciarski Skiarena Szrenica. To ponad 13 km nartostrad i malownicza Hala Szrenicka oraz cały zespół wyciągów tworzących infrastrukturę narciarską.Chcesz uzyskać zniżki na noclegi, do pubów, do restauracji, na imprezy?
Dowiedz się więcej - zapisz się do naszego biuletynu!
Sprawdź pogodę w polskich górach - Sudety? Pieniny? Tatry? Beskidy? Kliknij!

Wiatr: km/h
Chciał(a)byś się dowiedzieć "gdzie-co" jest? Nie możesz gdzieś trafić? Skorzystaj z interaktywnej mapy na naszych stronach.