egory.pl
Karpacz - www.egory.pl Karpacz - www.egory.pl Szklarska Poręba - www.egory.pl Szklarska Poręba - www.egory.pl www.egory.pl Krynica - www.egory.pl Krynica - www.egory.pl Szczawnica - www.egory.pl Szczawnica - www.egory.pl Rabka - www.egory.pl Rabka - www.egory.pl Szczyrk - www.egory.pl Szczyrk - www.egory.pl Ustroń - www.egory.pl Ustroń - www.egory.pl Wisła - www.egory.pl Wisła - www.egory.pl Zakopane- www.egory.pl Zakopane - www.egory.pl

Dziś jest


Skrzyczne (1257 m n.p.m.) Najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Ze Szczyrku na Skrzyczne prowadzą dwa szlaki turystyczne (zielony i niebieski). Wejście na szczyt zajmuje około 2 h 15 min. Ze Skrzycznego roztacza się panorama na Beskid Żywiecki, okolice Żywca i Jeziora Żywieckiego. Na szczycie znajduje się schronisko PTTK, taras widokowy, ścianka wspinaczkowa, górna stacja kolejki linowej oraz Radiowo - Telewizyjny Ośrodek Nadawczy. Zimą Skrzyczne jest rajem dla amatorów białego szaleństwa. Na stokach znajduje się wyczynowa trasa zjazdowa posiadająca licencję Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS na rozgrywanie zawodów w narciarstwie alpejskim. Skrzyczne jest bardzo popularne także wśród miłośników paralotniarstwa.

Wyciąg krzesełkowy na Skrzyczne Dolna stacja kolejki mieści się niedaleko przystanku PKS Szczyrk Kolejka. Wyciąg podzielony został na dwa odcinki: Szczyrk - Hala Jaworzyna oraz Hala Jaworzyna - Skrzyczne. Przejechanie jednego odcinka trwa około 15 minut. Wyciąg krzesełkowy czynny jest przez cały rok.

Przełęcz Salmopolska - położona jest na wysokości 934 m n.p.m. Roztacza się z niej malownicza panorama na okoliczne szczyty i stoki górskie. Najpiękniejszy widok jest jednak z pobliskiego szczytu Malinów, na który wchodzimy czerwonym szlakiem. Zimą na przełęczy uruchamiane są dwa wyciągi narciarskie. Do Przełęczy Salmopolskiej dojdziemy szlakiem żółtym z przystanku PKS Szczyrk Salmopol - około 1 h lub dojedziemy samochodem albo autobusem.

Klimczok (1117 m) - charakteryzuje się dwuwierzchołkową kulminacją. Bardziej płaski jest wschodni szczyt i nosi on nazwę Magury. Legenda głosi, że dzikie lasy Klimczoka były kryjówką śląskich zbójników, którym przewodzili słynni bracia Klimczak. W pobliżu Klimczoka i Trzech Kopców znajduje się jaskinia, której korytarze mają ponoć kilkaset metrów długości.

Szyndzielnia (1026 m n.p.m.). Wychodząc od strony Bielska-Białej na Szyndzielnię znajdziemy się na obszernej polanie "Pod dębowcem", na której znajduje się Kamień Seniora oraz drewniany krzyż. W 1953 roku została uruchomiona liniowa kolej gondolowa na szczyt Szyndzielni o długości 1920 m. Na prawym grzbiecie stoku znajduje się rezerwat przyrody Stok ze 100-150 letnim lasem bukowym z domieszką jodły, świerku, jaworu, klonu z paprociami i naparstnicą.

Barania Góra (1220 m n.p.m.) - pod szczytem góry źródło swoje ma królowa polskich rzek - Wisła. Barania Góra jest drugim co do wysokości wierzchołkiem polskiej części Beskidu Śląskiego. Na stokach możemy znaleźć 300-letnie jesiony oraz wtórnie wprowadzone limby i stanowiska kosodrzewiny. Przed kilkoma laty wybudowano tam solidną wieżę widokową, z której możemy podziwiać malowniczą panoramę okolic. Na południowo-zachodnim zboczu góry znajduje się schronisko, przy którym działa Muzeum Historii Turystyki Górskiej.

Jaskinia LodowaJaskinia Lodowa, położona na południowo-wschodnim stoku Hyrcy wzięła swoją nazwę od nacieków lodowych pokrywających ściany i podłoże właściwie przez cały rok. Podczas II Wojny Światowej służyła miejscowej ludności za schronienie. Do jaskini dojść można od przystanku PKS Szczyrk-Wodospad, przechodząc na drugą stronę Żylicy i idąc wzdłuż jej lewego brzegu. Po wejściu na kamienistą drogę szlak do jaskini prowadzi pod górę. Na skraju lasu dochodzi do niewielkiego łomu, w którym znajduje się wejście do jaskini. Mały otwór prowadzi do dużej sali, która ma około 17 m długości i 5 m wysokości. Długość Jaskini Lodowej wynosi 32 m, najniższy punkt jest położony 4 m poniżej wejścia.

Jaskinia SalmopolskaTrudna do zwiedzania Jaskinia Salmopolska położona jest pod Przełęczą Salmopolską od strony Wisły. Wystarczy zejść kilkanaście metrów zachodnim stokiem i podążać w kierunku prawej strony drogi. Jaskinię tworzą sale poprzedzielane wąskimi szczelinami, co znacznie utrudnia jej zwiedzanie. Ma ona długość 84 m a najniższy punkt w stosunku do wejścia osiąga około -10 m.

Jaskinia MalinowskaJaskinia Malinowska leży na południowo-wschodnim stoku Malinowa. Można do niej dotrzeć podążając szlakiem czerwonym (Przełęcz Salmopolska-Malinów-Malinowska Skała). Znana od dawna Szczyrkowianom jaskinia jest związana z miejscowymi legendami. Jedna z nich głosi, że ukrywał się w niej sławny XIX-wieczny zbójnik Ondraszek, który przechowywał tam również zdobyte łupy. Druga legenda mówi, że Jaskinia Malinowska stanowiła schronienie dla prześladowanych ewangelików. Miało to miejsce w XVI i XVII wieku. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że obie legendy mają odzwierciedlenie w faktach historycznych. Wejście do jaskini stanowi 10 metrowa, pionowa szczelina, do której (na potrzeby turystów) przytwierdzona jest drabinka. Jaskinia rozchodzi się w dwóch kierunkach. Na zachód biegnie korytarz prowadzący do długiej galerii, po czym ulega przewężeniu. W kierunku wschodnim korytarz prowadzi wąskimi szczelinami, poszerzając się w miejscach, w których zwaliska tworzą niewielkie komnaty. Jaskinia ma dlugość 214 m, najniższy punkt jest położony 23 m pod wejściem.

Grota KlimczokaGrota Klimczoka rozciąga się na południowych stokach Trzech Kopców i jest najdłuższą z dostępnych w okolicach Szczyrku jaskiń. Położona jest przy żółtym szlaku, który prowadzi ze szczytu Klimczoka na Błatnią. Wejście do Groty Klimczoka stanowi studnia o głębokości około 5 m. Wnętrze stanowią zawiłe, bardzo wąskie korytarze, poprzecinane kilkoma większymi salami. Długość Groty wynosi około 930 m a najniższy punkt w stosunku do wejścia osiąga poziom niemal -20 m. Do takich jaskiń, gdzie lód utrzymuje się sezonowo, czyli półlodowych, należy też Jaskinia Lodowa w Szczyrku. Znajduje się w dolinie Żylicy, przy dnie niewielkiego kamieniołomu na wysokości ok. 605 m n.p.m. Ma długość 32 metrów i 4 metry głębokości. Jest to długa na 17 metrów komora mająca do 5 metrów wysokości, łącząca się z powierzchnią przez ciasny korytarzyk i studzienkę. Warunki sprawiają, że w jej wnętrzu powstaje lód naciekowy. Jak stwierdzono, najobficiej tworzy się w okresie wiosennym. W 1971 roku Zbigniew Ładygin, dziś mieszkaniec Zakopanego i pracownik TPN, przeprowadził w niej pierwsze obserwacje mikroklimatyczne. Wówczas lód w niej stopniał w połowie czerwca. W 2000 roku szczegółowe badania jej mikroklimatu były tematem pracy magisterskiej. Obecnie jest ona pomnikiem przyrody nieożywionej.






zobacz także:






Chcesz uzyskać zniżki na noclegi, do pubów, do restauracji, na imprezy?
Dowiedz się więcej - zapisz się do naszego biuletynu!
Sprawdź pogodę w polskich górach - Sudety? Pieniny? Tatry? Beskidy? Kliknij!

Wiatr: km/h
Chciał(a)byś się dowiedzieć "gdzie-co" jest? Nie możesz gdzieś trafić? Skorzystaj z interaktywnej mapy na naszych stronach.