egory.pl
Karpacz - www.egory.pl Karpacz - www.egory.pl Szklarska Poręba - www.egory.pl Szklarska Poręba - www.egory.pl www.egory.pl Krynica - www.egory.pl Krynica - www.egory.pl Szczawnica - www.egory.pl Szczawnica - www.egory.pl Rabka - www.egory.pl Rabka - www.egory.pl Szczyrk - www.egory.pl Szczyrk - www.egory.pl Ustroń - www.egory.pl Ustroń - www.egory.pl Wisła - www.egory.pl Wisła - www.egory.pl Zakopane- www.egory.pl Zakopane - www.egory.pl

Dziś jest


Rowerem pod górkę, czyli szlaki rowerowe w Szczyrku

Okolice Szczyrku stanowią wymarzone miejsce dla miłośników kolarstwa górskiego. W pobliżu miasteczka wytyczono kilka ciekawych, niezwykle widokowych tras rowerowych. Trzeba jednak pamiętać, że Szczyrk otoczony jest wysokimi górami o dosyć stromych zboczach, a różnice poziomów są bardzo duże. Sprawne pokonywanie okolicznych tras wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego i pewnych umiejętności technicznych. To nie są trasy dla "niedzielnych rowerzystów". Osoby regularnie jeżdzące na rowerze mogą jednak spróbować!

Szlaki rowerowe w okolicach Szczyrku

Czerwony
SKRZYCZNE (ZJAZD)
Długość szlaku - 7 km
Miejscowości przez które przebiega szlak:
Skrzyczne - Jaworzyna - Huczkula - Kazmierula - Dunacie - Szczyrk

Czerwony
SKRZYCZNE (PODJAZD)
Długość szlaku - 10,5 km
Miejscowości przez które przebiega szlak:
Szczyrk Centrum - Szczyrk Górny - Młaki Polana Skrzyczeńska - Skrzyczne

Czerwony
MAGURA
Długość szlaku - 13,5 km
Miejscowości przez które przebiega szlak:
Szczyrk Centrum - Szczyrk Biła - schronisko na Magurze - Magura - Podmagura - Górka - Szczyrk Centrum

Żółty
BESKID
Długość szlaku - 10 km
Miejscowości przez które przebiega szlak:
Szczyrk Centrum - Szczyrk Górny - Grapa - Migdały - Beskid - Przełęcz Karkoszczonka - Wyrobiska - Szczyrk Biła - Szczyrk Centrum

Niebieski
GÓRKA BIENIATKA
Długość szlaku - 9 km
Miejscowości przez które przebiega szlak:
Szczyrk Centrum - Górka - Podmagura - Więzikówka - Bieniatka - Szczyrk Dolny - Szczyrk Centrum

Niebieski
WOKÓŁ SKALITEGO
Długość szlaku - 8 km
Miejscowości przez które przebiega szlak:
Szczyrk Centrum - Zapalenica - Siodło - wokół Skalitego - Borowina - Szczyrk Centrum

Propozycje wycieczek
Poniżej przedstawiamy propozycje tras, dzięki którym odwiedzić można wiele pięknych miejsc w okolicy Szczyrku.


Wyprawa na Skrzyczne, Malinowską Skałę, Malinów oraz Przełęcz Salmopolską (5 h 30 min)

Cel wycieczki: Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Malinowska Skała (1152 m n.p.m.), Malinów (1117 m n.p.m.), Przełęcz Salmopolska (934 m n.p.m.)
Początek trasy: Szczyrk Skalite PKS lub Buczkowice Skrzyżowanie PKS
Koniec trasy: Przełęcz Salmopolska (Biały Krzyż) PKS
Wejście: szlak czerwony na Skrzyczne (3 h) + szlak zielony na Malinowską Skałę - (1 h 15 min)
Zejście: szlak czerwony z Malinowskiej Skały do Przełęczy Salmopolskiej - (1 h 15 min)

Czerwony szlak prowadzący na Skrzyczne rozpoczyna się w Buczkowicach, przy przystanku PKS Buczkowice Skrzyżowanie.
Wycieczkę rozpocząć można jednak w Szczyrku. Z przystanku PKS Szczyrk Skalite kierujemy się w stronę Buczkowic, przechodzimy przez mostek nad Żylicą, mijamy Camp Skalite i podążamy prosto ul. Graniczną. Po około 15 minutach marszu docieramy do dużego kościoła, przy którym skręcamy w prawo. Pojawiają się tutaj oznaczenia czerwonego szlaku. Początkowo idziemy asfaltem, a na końcu drogi odbijamy lekko w lewo i rozpoczynamy wędrówkę przez las.
Pokonujemy niezbyt męczące podejście i docieramy do ścieżki, biegnącej zboczem góry. Ścieżka prowadzi niemalże zupełnie płasko, a więc wędrówka nie jest męcząca.

Co jakiś czas, między drzewami, pojawiają się ładne widoki. Należy pamiętać, żeby ze ścieżki nigdzie nie odbijać i podążać przez cały czas prosto. Po kilkunastu minutach marszu dochodzimy do rozwidlenia szerokich dróg. Odbijamy tutaj w prawo, w szeroką drogę biegnącą lekko pod górkę. Wkrótce docieramy do Siodła pod Skalitem (746 m n.p.n.), z którego roztacza się wspaniały widok. Warto zrobić sobie tutaj postój i w spokoju popatrzeć na piękne stoki Magury oraz Klimczoka.

Za Siodłem rozpoczyna się strome i męczące podejście przez las, kończące się rumowiskiem skalnym. Trzeba tutaj uważać, gdyż przez kilkadziesiąt metrów szlak prowadzi przez głazy i skały. Pokonawszy "odcinek specjalny" docieramy do miejsca, w którym do szlaku czerwonego przyłącza się szlak zielony. Czeka nas teraz dosyć męczący fragment drogi. Leśna ścieżka jest momentami bardzo stroma, a w dodatku pełna kamieni. Na szczęście po chwili wychodzimy z gęstego lasu, a naszym oczom ukazuje się wspaniała panorama.

Pięknie widać stąd Babią Górę, Jezioro Żywieckie i okoliczne tereny. Niebawem docieramy do trasy narciarskiej, z której dla odmiany podziwiać można góry leżące na północ od Skrzycznego. Szczególnie okazale prezentuje się potężny masyw Magury i Klimczoka.
Dalej szlaki znów prowadzą przez las. Pokonujemy krótkie, lecz bardzo trudne podejście i przez kilka minut wędrujemy leśną ścieżką.

Wkrótce docieramy do kolejnej trasy narciarskiej i skręcamy w lewo. Pojawiają się tutaj oznaczenia niebieskiego szlaku, które towarzyszyć nam bedą aż do samego szczytu. Podchodzimy kilkadziesiąt metrów w górę i tuż przed wyciągiem odbijamy w lewo. Po chwili po raz kolejny przecinamy trasę narciarską i rozpoczynamy wędrówkę wąską, kamienistą ścieżką.

Jest to bez wątpienia najpiękniejszy i najbardziej widokowy odcinek drogi na Skrzyczne. Ścieżka prowadzi tutaj niezalesionym górskim stokiem, z którego roztacza się malownicza panorama. Przepięknie widać Magurę, Beskid Mały, Jezioro Żywieckie, okolice Żywca, Babią Górę i wiele innych szczytów.
Wkrótce ponownie przecinamy trasę narciarską (a jakże!), z której podziwiać można kolejny wspaniały widok, a następnie docieramy do wyciągu krzesełkowego.

Pokonujemy ostatnie podejście, mijamy stację wyciągu, odbijamy w prawo i po chwili stajemy na samym szczycie Skrzycznego - 1257 m n.p.m. Ze szczytu pięknie widać okoliczne pasma górskie, a przy ładnej pogodzie - nawet Tatry.
Na Skrzycznym znajduje się schronisko PTTK, niewielki taras widokowy, górna stacja kolejki linowej, a także Radiowo - Telewizyjny Ośrodek Nadawczy z charakterystycznym biało-czerwonym masztem.

Ze Skrzycznego zejść można do Szczyrku na trzy sposoby: szlakiem niebieskim przez Jaworzynę (1 h 45 min), szlakiem zielonym przez Podskrzyczeńską (2 h), a także szlakiem czerwonym prowadzącym do Buczkowic (2 h 30 min). Można też iść niebieskim szlakiem do Lipowej Ostre PKS (1 h 30 min) lub podążyć zielonym szlakiem na Malinowską Skałę (1 h 15 min).

Wybieramy tą ostatnią możliwość i rozpoczynamy wędrówkę zielonym szlakiem. Zejście ze Skrzycznego nie jest zbyt strome, ale dosyć kamieniste. Pokonawszy krótki odcinek przez las, wychodzimy na otwartą przestrzeń, gdzie zaczynamy cieczyć oczy przepięknymi widokami. Szczególnie piękny krajobraz podziwiać można w trakcie łagodnego podejścia na Małe Skrzyczne (1211 m n.p.m.) i z samego jego szczytu.

Po kilkunastu minutach marszu docieramy na Kopę Skrzyczeńską (1189 m n.p.m.), a następnie wchodzimy w las. Początkwo szlak wiedzie w dół, lecz później czeka nas dosyć strome i bardzo kamieniste podejście na Malinowską Skałę. Nagrodą za wysiłek są wspaniałe skałki, znajdujące się pod samym szczytem góry.

Na Malinowskiej Skale (1152 m n.p.m.) rozstajemy się z zielonym szlakiem, który odbija w lewo i biegnie dalej na Baranią Górę (3h). Wycieczkę kontynuujemy szlakiem czerwonym, prowadzącym do Przełęczy Salmopolskiej (1 h 15 min). Przez moment idziemy prosto przez las, a następnie skręcamy w prawo, gdzie rozpoczynamy zejście niezalesionym stokiem góry. Roztacza się stąd wspaniały widok na odległe pasma Beskidów, co czyni wędrówkę bardzo przyjemną.

Po kilkunastu minutach marszu docieramy do przełęczy pod szczytem Malinów. Podziwiać stąd można kolejny wspaniały widok. Przepięknie widać Stożek Wielki i Kiczory, a także inne, niższe góry w okolicach Wisły. Dalej czeka nas dosyć strome i męczące podejście na Malinów. Tuż pod szczytem, w miejscu, w którym kończy się las, można na moment odbić w lewo (jest biała strzałka na drzewie). Kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się bowiem niewielka (przynajmniej z zewnątrz) jaskinia, którą warto zobaczyć.

Wracamy na szlak, pokonujemy ostatni fragment podejścia i stajemy na szczycie Malinów (1117 m n.p.m.), z którego roztacza się malownicza panorama. Wspaniale prezentuje się pasmo Czantorii Wielkiej i Stożka, a także liczne, niekiedy bardzo odległe szczyty i pasma górskie. Pięknie widać także Skrzyczne. Śmiało można powiedzieć, że Malinów stanowi jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w okolicach Szczyrku.

Z Malinowa schodzimy dalej czerwonym szlakiem. Trasa pełna jest wspaniałych widoków. Po około 15 minutach marszu docieramy do Przełęczy Salmopolskiej, zwanej także Białym Krzyżem.

Wspaniale widać stąd stoki górskie otaczające Szczyrk od strony zachodniej. Dodatkową atrakcję przełęczy stanowi klimatyczny zajazd oraz bar.

Z Przełęczy Salmopolskiej zjechać można do Szczyrku autobusem PKS (Uwaga! ostatni autobus odjeżdża o godz. 17.10, aktualny rozkład jazdy: www.pks.bielsko.pl) lub zejść żółtym szlakiem do przystanku PKS Szczyrk Salmopol (45 min), skąd kursuje wiele autobusów.
Kto chce, może podążyć dalej czerwonym szlakiem do Przełęczy Karkoszczonki (2 h 30 min) i na Klimczok (4 h).


Wycieczka na Klimczok przez Os. Podmagurskie

Cel wycieczki: Klimczok (1117 m n.p.m.)
Początek trasy: Szczyrk Centrum
Koniec trasy: Szczyrk Biła PKS lub Szczyrk Centrum
Wejście: szlak niebieski (1 h 45 min)
Zejście: szlak zielony (1 h 30 min)

Wycieczkę niebieskim szlakiem na Klimczok rozpoczynamy w centrum Szczyrku, przy skrzyżowaniu ulic Beskidzkiej oraz Górskiej, naprzeciwko charakterystycznej Starej Karczmy. Podążamy prosto ul. Górską, mijamy przystanek autobusowy i na wysokości wyciągu narciarskiego Beskidek odbijamy w prawo, w ul. Wrzosową. Niebieski szlak nadal prowadzi tutaj asfaltem, ale droga robi się coraz bardziej stroma.

Po kilkuset metrach marszu docieramy do Sanktuarium na Górce - miejsca Kultu Maryjnego. Pod koniec XIX wieku ukazywała się tutaj Matka Boska. Z okolic kościoła roztacza się piękny widok na Skrzyczne. Warto zrobić sobie tutaj postój i odpocząć przez chwilę w ciszy i spokoju.

Przy Sanktuarium rozstajemy się na moment z drogą asfaltową i podążając za znakami niebieskiego szlaku rozpoczynamy strome, kamieniste, ale niezbyt długie podejście przez las. Po chwili wysiłku docieramy do asfaltu i dalej idziemy pod górkę. Wkrótce napotykamy drogowskaz, przy którym skręcamy w lewo i kontynuujemy marsz asfaltem. Droga początkowo nie jest stroma, a więc nasza wędrówka zamienia się w lekki spacerek. Szlak prowadzi tutaj przez otwartą przestrzeń, dzięki czemu podziwiać można górski krajobraz.

Później trasa robi się nieco bardziej stroma, a na miejscu asfaltu pojawiają się płyty betonowe i kamienie. Zabudowania, które mijamy i widzimy w oddali, to Osiedle Podmagurskie. Warto zwrócić na nie uwagę, gdyż jest to jedno z najwyżej położonych osiedli w okolicy. Na osiedlu znajduje się duże gospodarstwo agroturystyczne, w którym można się posilić i zrobić zapasy na dalszą drogę.
Wkrótce szlak doprowadza nas do charakterystycznego ogrodzenia z żółtych, drewnianych bali. Tuż przed nim warto odbić na moment w lewo, gdyż roztacza się stamtąd wspaniały widok. Pięknie widać pasmo górskie otaczające Szczyrk od strony północnej.

Idąc dalej pod górkę bardzo kamienistą drogą, docieramy do skraju lasu i kolejnego punktu widokowego. Zobaczyć stąd można m.in. Wielką Czantorię (łatwo ją rozpoznać po wieży widokowej na szczycie) oraz liczne odległe pasma górskie. Panorama jest naprawdę wspaniała i miejsce to doskonale nadaje się na dłuższy postój.

Dalej szlak prowadzi drogą gruntową przez las. Pokonawszy kilkaset metrów napotykamy drogowskaz stojący przy dużym "skrzyżowaniu" leśnych dróg.

Czeka nas teraz dosyć męczące podejście niebieskim szlakiem wiodącym kamienistą i stromą drogą. Nagrodą za podjęty wysiłek są malownicze widoki, które pojawiają się między drzewami porastającymi stok góry. Podejście kończy się na Siodle pod Klimczokiem, położonym na wysokości 1040 m n.p.m. i stanowiącym duży węzeł szlaków turystycznych. Można stąd podążyć czerwonym szlakiem przez Szyndzielnię do Mikuszowic Śląskich (2 h 30 min), zielonym szlakiem do Bystrej Górnej (1 h 30 min), czerwonym szlakiem na Przełęcz Karkoszczonkę (45 min), a dalej na Przełęcz Salmopolską (3 h 15 min).

Siodło pod Klimczokiem to przełęcz pomiędzy szczytem Magury (1109 m n.p.m.) oraz Klimczoka (1117 m n.p.m.) Podejście na Klimczok zajmuje około 10 min, ale jest dosyć męczące z uwagi na dużą stromiznę.

Ze szczytu Klimczoka roztacza się przepiękny widok - przy ładnej pogodzie wspaniale widać Tatry. Można też podziwiać Babią Górę oraz część Beskidu Małego w okolicach Bielska - Białej. Na szczycie znajduje się kilka drewnianych ławek, na których można odpocząć, a także drogowskaz kierujący żółtym szlakiem do schroniska na Błatniej (1 h 15 min). My jednak schodzimy w dół do Siodła pod Klimczokiem i podążamy prosto w stronę schroniska "Klimczok" położonego w rzeczywistości pod szczytem Magury. W schronisku znajduje się bufet oraz duża sala konsumpcyjna, a więc można tutaj sobie zrobić dłuższy postój na posiłek.

Przy schronisku znajduje się kolejny węzeł szlaków turystycznych. Można stąd zejść niebieskim szlakiem do Bystrej Wilkowice PKP (2 h), żółtym szlakiem do Mesznej PKS (2 h) i do Bystrej Wilkowice PKP (2 h 45 min), czerwonym szlakiem do Bystrej Górnej (1 h 30 min), a także do Szczyrku Doliną Biłej (1 h 30 min). Wybieramy tą ostatnią możliwość i rozpoczynamy wędrówkę zielonym szlakiem przez las. Droga nie jest stroma i maszeruje się bardzo przyjemnie. Wkrótce po prawej stronie pojawiają się malownicze widoki. Przepięknie widać Beskid Żywiecki, Babią Górę oraz Skrzyczne, które ze stoku Magury prezentuje się naprawdę okazale.

Spoglądając w dół zobaczymy Szczyrk oraz liczne zabudowania rozproszone na stokach gór. Patrząc w kierunku południowo - zachodnim podziwiać można pasmo górskie otaczające Szczyrk od północy, obejmujące Beskidek (850 m n.p.m), Hyrcę (929 m n.p.m) Beskid Węgierski (912 m n.p.m) oraz Kotarz (965 m n.p.m.). W oddali widać Wielką Czantorię, Stożek Wielki oraz Kiczory - wspaniałe szczyty w okolicach Wisły.
Nasyciwszy oczy pięknymi widokami, kontynuujemy wędrówkę zielonym szlakiem, który wkrótce zakręca w prawo i prowadzi łagodnie w dół szeroką drogą. Stok góry nie jest tutaj zalesiony i podczas marszu podziwiać można górski krajobraz.

Po kilkunastu minutach docieramy do "skrzyżowania" leśnych dróg, które mijaliśmy wchodząc na górę. Idziemy cały czas prosto szeroką leśną drogą, prowadzącą do doliny Biłej. Uwaga! Przy drugim zakręcie w lewo zielony szlak odbija z szerokiej drogi i biegnie dalej prosto! Szlak przecina niewielki potok, a następnie skręca w lewo. Dalej podążamy przez cały czas prosto, mijamy zabudowania i po kilkuset metrach marszu docieramy do przystanku PKS Szczyrk Biła. Można stąd podjechać autobusem do Szczyrku Centrum lub iść do miasteczka pieszo asfaltową drogą, która kończy się przy Starej Karczmie.






zobacz także:






Chcesz uzyskać zniżki na noclegi, do pubów, do restauracji, na imprezy?
Dowiedz się więcej - zapisz się do naszego biuletynu!
Sprawdź pogodę w polskich górach - Sudety? Pieniny? Tatry? Beskidy? Kliknij!

Wiatr: km/h
Chciał(a)byś się dowiedzieć "gdzie-co" jest? Nie możesz gdzieś trafić? Skorzystaj z interaktywnej mapy na naszych stronach.